Rodzaje sprzętu okulistycznego

Udostępnij:

Podstawą funkcjonowania nowoczesnego gabinetu okulistycznego jest wykwalifikowany lekarz oraz oczywiście wysokiej klasy wyposażenie. Profesjonalny sprzęt okulistyczny znacznie poszerza możliwości diagnostyki oraz podnosi jej skuteczność. Obecnie okuliści mogą korzystać z szeregu nowoczesnych urządzeń. Dzisiaj dokonamy krótkiego przeglądu sprzętu okulistycznego.

Jaką funkcję spełnia unit okulistyczny?

Jednym z podstawowych urządzeń używanych przez okulistów jest unit okulistyczny. Służy on do prowadzenia badań diagnostycznych wzroku pacjentów. Unit okulistyczny składa się z fotela, który jest wyposażony w możliwość płynnej regulacji wysokości i kąta pochylenia oparcia. Nowoczesne unity posiadają fotel sterowany elektrycznie oraz odpowiedni blat, który przystosowany jest do zamontowania na nim przyrządów diagnostycznych. Wśród nich może znajdować się:

  • Lampa szczelinowa
  • Tonometr
  • Autorefraktometr

Dodatkowo znajdzie się tam foropter (manualny lub automatyczny) oraz wyświetlacz LCD zawieszony naprzeciw unitu (ewentualnie rzutnik optotypów, który może być zamontowany na przykład na kolumnie unitu).

Pod blatem często znajduje się szuflada lub półki, gdzie można umieścić akcesoria potrzebne okuliście w trakcie prowadzenia badań.

Oczywiście jest to tylko przykładowa charakterystyka unitu. Urządzenia te można „personalizować”, dopasowując ich rozmiary oraz zakres funkcjonalności do potrzeb danego gabinetu.

Do czego służy pupilometr?

Pupilometr pozwala na dokładny pomiar rozstawu źrenic pacjenta. Sklepy okulistyczne oferują zarówno pupilometry ręczne, jak i automatyczne. Dużo bardziej precyzyjne są na pewno urządzenia automatyczne, a przy tym znacznie skracają czas badania. Dokładny pomiar odległości między źrenicami pozwala na zastosowanie indywidualnego programu leczenia wady wzroku. Ponadto pupilometr pozwala wykryć pewne nieprawidłowości w budowie źrenic, które mogą świadczyć o chorobie. 

W jaki sprzęt powinien być wyposażony gabinet okulistyczny?

Wśród specjalistycznego wyposażenia gabinetu powinna znaleźć się lampa szczelinowa, dzięki której możliwa jest ocena budowy struktury oka oraz tonometr do sprawdzenia ciśnienia w oczach pacjenta. Kolejne ważne urządzenie to skiaskop pozwalający na określenie wady wzroku za pomocą wiązki światła rzutowanej na dno oka. Należy tutaj również wymienić dioptromierz, który stosowany jest do pomiaru właściwości skupiających soczewek kontaktowych lub okularów, autorefraktometr umożliwiający przeprowadzenie komputerowego badania ostrości wzroku oraz sprawdzający parametry widzenia foropter (manualny lub automatyczny). Natomiast do przechowywania szkieł próbnych w bezpiecznych warunkach sprawdzi się kaseta okulistyczna.

Nowoczesny sprzęt okulistyczny w dużym stopniu decyduje o szybkości i skuteczności diagnostyki wad wzroku. Inwestując w nowoczesne wyposażenie gabinetu okulistycznego, lekarz ma niebagatelny wpływ na efektywność diagnozowania i leczenia swoich pacjentów.

0 Komentarze

Socialmedia

Warte uwagi

Nauka pływania dla dzieci w Krakowie - gdzie...

​Kraków to miasto, w którym z racji wielkości funkcjonuje wiele szkół pływania oferujących naukę dla dzieci. Gdzie w związku z tym najlepiej zapisać swoją pociechę? Odpowiedź na to...

Pogoda w Krakowie