Jak organizować szkolenia online?

Udostępnij:

Szkolenia online do niedawna były traktowane jako technologiczna nowinka. Dziś jednak ten rynek rozwija się szybciej niż kiedykolwiek, oferując każdemu możliwość rozwoju bez względu na bariery terytorialne. Jeśli i Ty myślisz o dołączeniu do trendu związanego ze szkoleniami i kursami online, zapoznaj się najpierw z dostępnymi technologiami, które ułatwiają efektywny rozwój poprzez naukę na odległość.

Jak może wyglądać szkolenie online?

Wybór właściwych narzędzi do organizacji szkolenia online zależy od jego formy i trybu. Podstawowe metody nauki przez Internet to:

  • e-learning,
  • webinar (telekonferencja) zwany również szkoleniem na żywo.

Pierwsza z form jest zdecydowanie mniej interaktywna. Uczestnik otrzymuje materiały podzielone na moduły oraz lekcje i zapoznaje się z nimi we własnym tempie. Webinar to zaś telekonferencja na żywo, której częścią mogą być wykład, dyskusja czy ćwiczenia. Możliwa jest również organizacja kursu łączącego oba tryby nauki. Wybór stosowanych metod powinien być zawsze dostosowany do tematyki i specyfiki kursu. Jeśli nie chcemy samodzielnie organizować szkolenia możemy skorzystać z gotowych ofert szkoleń. Bazę takich szkoleń publikuje serwis Eventis.pl - Szkolenia, Kursy, Konferencje, w której znajdziemy oferty szkoleń online oraz szkoleń stacjonarnych, również w Bielsku-Białej, Krakowie czy Katowicach.

Jak prowadzić szkolenia online na żywo?

Organizacja webinaru zwykle uważana jest za trudniejszą. Połączenie z uczestnikami na żywo wymaga bowiem dyscypliny i zaangażowania, ale również zastosowania niezawodnych i profesjonalnych narzędzi. Obecnie na rynku dostępnych jest jednak wiele aplikacji pomagających zorganizować profesjonalną telekonferencję nawet w bardzo licznej grupie. Ulubione narzędzia szkoleniowców to m.in.:

  • Zoom Video – dostępny w bardzo popularnej wersji darmowej oraz bardziej rozbudowanej płatnej,
  • MyOwnConference – zaawansowana i profesjonalna platforma, prosta w obsłudze i doskonale zabezpieczona przed awariami oraz hakerami,
  • Google Hangouts Meet – nowa odsłona Hangouts o przeznaczeniu biznesowym,
  • ClickMeeting i ClickWebinar – z intuicyjnym interfejsem i wieloma przydatnymi opcjami.

Jak zorganizować e-learning?

E-learning również wymaga profesjonalnej organizacji. Materiały edukacyjne, szczególnie te różnych typów (bazy danych, prezentacje, filmy, testy), powinny być bowiem usystematyzowane. Odpowiednią organizację ułatwią tzw. platformy LMS, które czasem oferują również dodatkowe funkcje dla biznesu. Warto zwrócić uwagę szczególnie na:

  • Moodle – darmową aplikację online do tworzenia szkoleń,
  • Chamilo – wydajny i zaawansowany system bardzo często używany w e-learningu,
  • Claroline – otwartą platformę służącą do tworzenia kursów, koordynacji współpracy i edukacji,
  • eFront – system nauczania dla biznesu, który oferuje m.in. szerokie możliwości analizowania i raportowania.

Artykuł sponsorowany

0 Komentarze

Socialmedia

Warte uwagi

Domowe ciasta, czyli jak zacząć pieczenie ciast

Wszyscy uwielbiamy różnego rodzaju słodkości. Lubimy cukierki, ciasteczka i czekoladki. W sezonie letnim naszą uwagę przyciągają lody i gofry. Bardzo smakują nam też różnego rodzaju...

Pogoda w Krakowie