Jak kształtują się ceny nieruchomości w Krakowie?

Udostępnij:

​Dawna stolica Polski pod względem wysokości średnich cen za metr kwadratowy nieruchomości mieszkalnych ustępuje jedynie Warszawie. Od czasu do czasu zdarza się jednak, że w rankingach najdroższych miast, stolicę wyprzedzą także Gdańsk i Gdynia. Regularnie jednak Kraków zostawia w tyle takie lokalizacje jak Wrocław, Poznań, Łódź i Szczecin.

Sytuacja na rynku nieruchomościowym

Rynek nieruchomości w Polsce rośnie nieprzerwanie od roku 2012. Co ciekawe, dotyczy to zarówno segmentu nieruchomości komercyjnych (biura, hotele, magazyny, centra handlowe, lokale usługowe) jak i mieszkalnych - domy, mieszkania, budynki mieszkalne. Podobnie jest z gruntami pod zabudowę.

Wydawać by się mogło, że kryzys wywołany w niektórych branżach przez pandemię rozleje się również na mieszkaniówkę i będziemy mieć powtórkę z 2008 roku,kiedy to w ślad za bankiem Lehman Brothers upadło wiele znanych instytucji finansowych.

Nic bardziej mylnego. Co więcej, stało się zupełnie odwrotnie - ceny mieszkań poszybowały w górę z jeszcze większym impetem.

Co obecnie kształtuje ceny mieszkań?

Głównym czynnikiem kształtującym ceny na rynku nieruchomości jest wypadkowa wynikająca ze zderzenia się popytu reprezentowanego przez kupujących oraz podaży, za którą stoją sprzedający. Cechą polskiego rynku od dekad pozostaje niedobór mieszkań przekraczający ponad milion lokali. 

Tego obrazu oczywiście nie zmieni się w rok czy nawet w kilka lat. Kluczową kwestią popytową pozostają więc czynniki, które sprawiają, że dostępność finansowania własnego mieszkania jest bardziej lub mniej korzystna.

Obecnie przewaga przemawia na rzecz kupujących. Świadczą o tym m.in. łatwa dostępność i niskie stopy procentowe kredytów. Czyli, jak mawiają ekonomiści, pieniądz na rynku jest tani i jest go dużo. Ponadto funkcjonują z lepszym czy gorszym powodzeniem rządowe programy wsparcia zakupu mieszkań dla wybranych grup. Nie opłaca się trzymać oszczędności na lokatach, więc gdzie lepiej ulokować swój kapitał, jak nie w bezpiecznej inwestycji, jaką jest nieruchomość.

Ceny mieszkań w grodzie Kraka

Wysoki poziom cen nieruchomości w Krakowie świadczy o atrakcyjności inwestycyjnej tego miasta. Wg danych Sonar Home z listopada 2021 roku średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Krakowie osiągnęła 9803 zł, co oznacza wzrost od początku roku o 11,5 proc. Jeżeli przyjąć prognozy ekspertów, pod koniec roku cena ta wyniesie tylko nieco mniej, bo 9733 zł.

Najtańsze i najdroższe dzielnice

Ceny nieruchomości w Krakowie różnią się w zależności od lokalizacji. Najdroższymi dzielnicami pozostają Stare Miasto - 12 305 zł, Zwierzyniec - 11 776 zł, Grzegórzki - 11 500 zł oraz Krowodrza - 10 545 zł. Na przeciwległym bieguniecenowym plasują się z kolei Wzgórza Krzesławickie - 7417 zł, Nowa Huta - 8192 zł i Bieżanów - 8214 zł.

Cena występująca w najtańszej dzielnicy jest niższa od średniej krakowskiej o 2386 zł. Z kolei różnica najwyższej i średniej ceny to aż 2502 zł.

O potencjale rynku nieruchomości stolicy Małopolski i poszczególnych dzielnic świadczy liczba aktualnych ofert sprzedaży. W listopadzie 2021 roku wynosiła ona ok. 9300 ogłoszeńi spadła względem poprzedniego miesiąca zaledwie o 0,5 proc. Największą liczbę lokali szukających nowego właściciela zanotowano na Starym Mieście, bo aż blisko półtora tysiąca. Średni czas aktywności oferty wyniósł 93 dni.

Najbardziej i najmniej atrakcyjne ulice

Najdroższą ulicą Krakowa jest słynna Bracka - 17 404 zł za metr kwadratowy nieruchomości. Tuż za nią znajdują się Plac na Groblach- 15 359 zł, Karola Olszewskiego- 14 936 zł, Floriańska - 14 594 zł, Podwale - 14 278 zł oraz Nadwiślańska - 14 274 zł.

Najniższe stawki cenowe obejmują takie arterie jak Na Obrytki- 6437 zł, Franciszka Lei - 6482 zł, Bronisława Schoenborna - 6485 zł, Witolda Gombrowicza - 6502 zł, Ignacego Chrzanowskiego - 6522 zł czy Gilowa - 6540 zł.

Pomarańczowa alternatywa

Planując zakup lokali lub całego budynku warto rozważyć oferty z portfolio Orange.

Duży portfel nieruchomości Orange to następstwo rewolucji technologicznej, którą przeszedł ten znany operator telefoniczny. Niegdyś świadczenie usług telekomunikacyjnych związane było z koniecznością inwestowania w liczne budynki i lokale, aby pomieścić w nich rozległe centrale telefoniczne, maszty i personel. Nieruchomości te często umiejscowione były w centrach miast, dlatego oferta Orange to atrakcyjne działki i obiekty.

Dodatkową korzyścią, płynącą z możliwości ich zakupu jest fakt, że można zmieniać przeznaczenie nieruchomości na budynki mieszkalne, akademiki czy hotele.

Co istotne, eksperci z Orange towarzyszą inwestorowi podczas całego procesu zakupowego, doradzając jak wybrać optymalny wariant inwestycyjny.

Artykuł partnera

0 Komentarze

Socialmedia

Warte uwagi

Tani optyk w Krakowie

Jakie dokładnie kwalifikacje powinien mieć prawdziwy oraz tani optyk? Metodą najprostszą, aby sprawdzić kwalifikacje danej osoby, która obsługuje nas jest poproszenie grzeczne o...

Pogoda w Krakowie