Jak przygotować mieszkanie pod wynajem? 5 prostych wskazówek

Udostępnij:

​Planujesz wynająć mieszkanie, ale zupełnie nie wiesz, od czego zacząć? Zastanawiasz się, czy już zająć się tworzeniem ogłoszenia, czy raczej przygotować umowę? A co z remontem? Czy najemcy wolą samodzielną aranżację przestrzeni, czy chcieliby się wprowadzić właściwie od razu, bez dodatkowych kosztów? Proces przygotowywania mieszkania pod wynajem może być naprawdę problematyczny. Żeby Ci to ułatwić, stworzyliśmy krótkie zestawienie 5 uniwersalnych zasad, o których nie możesz zapomnieć, przygotowując mieszkanie pod wynajem.

Co należy zrobić przed wynajęciem mieszkania?

  1. Określ grupę docelową

To właśnie od niej będzie w dużej mierze zależało to, w jaki sposób powinieneś wyremontować mieszkanie. Zupełnie inaczej urządza się mieszkanie z myślą o rodzinie z dziećmi, a inaczej, jeśli planujesz wynajmować nieruchomość studentom. Określając, kim będzie przyszły najemca Twojego mieszkania, zastanów się nad tym, jakie są realia w mieście, w którym się ono znajduje. Jeśli posiadasz mieszkanie na wynajem w dużym mieście uniwersyteckim, możesz z powodzeniem planować remont pod potrzeby studentów. Z kolei jeśli Twoja nieruchomość znajduje się w jednym z mniejszych miast, większe szanse na powodzenie ma wśród rodzin z dziećmi.

  1. Zaplanuj, co wymaga remontu i go w pełni przeprowadź

Kluczem do sukcesu jest dobry plan remontu. Nie zawsze musi być on kompleksowy - jeśli stan podłóg, okien czy instalacji pozwala na bezpieczne zamieszkanie, czasem wystarczy tylko odnowienie ścian, wymiana mebli czy sprzętów AGD. Planując remont kieruj się tym, w jakim stanie Ty sam chciałbyś wynająć mieszkanie. Nie czekaj też z żadnym elementem remontu na moment, w którym Twoje ogłoszenie będzie już wystawione.

  1. Stwórz przyciągające wzrok ogłoszenie

Aby szybko zainteresować swoim ogłoszeniem potencjalnych najemców, nie możesz zapomnieć o zdjęciach! Powinny być dobrej jakości, pokazywać wszystkie walory Twojej nieruchomości, ale również nie ukrywać tego, co wydaje Ci się jej wadami (niektórzy nie przepadają za starymi meblami, inni wręcz ich poszukują). Zadbaj również o tekst ogłoszenia - niech będzie merytoryczny i zachęcający. Powinien również zawierać wszystkie istotne elementy związane z wynajmem, takie jak wysokość czynszu, rodzaj instalacji w mieszkaniu, okres najmu, wysokość opłat za rachunki, metraż mieszkania, lokalizację (podaj ulicę lub dzielnicę miasta) i ewentualnie inne zalety mieszkania.

  1. Określ kwotę najmu zgodną z realiami rynku

To bardzo ważne. Decydując o tym, jakiej kwoty mógłbyś oczekiwać za wynajem, weź pod uwagę to, ile kosztów włożyłeś w remont, ale również jak wygląda sytuacja na rynku. Nie możesz oczekiwać zbyt wygórowanej kwoty, bo żaden potencjalny najemca się z Tobą nie skontaktuje, ale oczywiście powinieneś się również cenić, zwłaszcza jeśli sporo zainwestowałeś w mieszkanie. 

  1. Zadbaj o dopracowaną umowę najmu

Powinna zarówno chronić Twoje interesy, jak również być bezpieczna dla przyszłego najemcy Twojej nieruchomości. Dokładnie opisz w niej, jakie zadania należą do Ciebie, a jakie są po stronie najemcy, uwzględnij okres wypowiedzenia, czas trwania umowy, dokładne kwoty i sposób opłacania rachunków. Możesz zastanowić się również nad umową najmu okazjonalnego.

Kompleksowe zarządzanie najmem

Nie masz czasu na interesowanie się całym procesem najmu? Zawsze możesz zlecić to firmie, która się tym zajmuje. Kompleksowe zarządzanie najmem zdecydowanie usprawni proces najmu Twojej nieruchomości, tak aby to nie musiał być Twój kolejny obowiązek. Pracownicy firmy spojrzą na Twoje mieszkanie profesjonalnym okiem, doradzą, czym warto się jeszcze zająć podczas remontu, a potem zajmą się obsługą najmu nieruchomości.

Artykuł partnera

0 Komentarze

Socialmedia

Warte uwagi

Samoloty KLM na trasie z Krakowa do Amsterdamu

Na trasie pomiędzy Krakowem i Amsterdamem zaczęły ostatnio latać nowe samoloty Boeing B373 - 700 KLM. Samoloty mają większą pojemność niż dotychczasowe i mogą pomieścić 142 osoby...

Pogoda w Krakowie