Jeśli nosicie soczewki kontaktowe i od czasu do czasu zastanawiacie się, czy wybraliście odpowiedni produkt, warto dowiedzieć się więcej o nowych możliwościach. Bywa i tak, że przywiązujemy się do jednej opcji, nawet jeśli nie do końca spełnia wszystkie potrzeby. Pora to zmienić! Jakie rodzaje soczewek dostępne są na rynku? Jak je dobrać pod swoje własne preferencje?
Soczewki jednodniowe – dla kogo?
Soczewki jednodniowe, tak jak wskazuje nazwa, są przeznaczone do użytku przez jeden dzień, a konkretnie, do 12-15 godzin, w zależności od modelu. Obecnie produkuje się je najczęściej z silikonu hydrożelowego i dostępne dla czterech najpowszechniejszych wad refrakcji – krótkowzroczności, dalekowzroczności, astygmatyzmu i prezbiopii. W zależności od producenta posiadają też różnorodne dodatkowe formuły i technologie. Soczewki jednodniowe są cieńsze niż te wielokrotnego użytku, przez co są mniej wytrzymałe, ale też osoby o bardzo wrażliwych oczach zgłaszają, że są wygodniejsze i mniej odczuwalne na oku. Stąd też soczewki jednodniowe są polecane osobom początkującym – łatwiej się na nich nauczyć prawidłowej aplikacji soczewki na oko, a w razie utraty lub zniszczenia sztuki, nie jest to bolesne dla naszego portfela. Na rynku zwykle można kupić soczewki jednodniowe pakowane po 30 lub 90 sztuk, chociaż niektóre sklepy internetowe oferują inne zestawy lub sprzedaż soczewek pojedynczo jako soczewki testowe. Najbardziej opłacalne jest zaopatrywanie się w nie w większej ilości i „polowanie” na promocje – soczewki jednodniowe są nieco droższe niż soczewki miesięczne, ale dużo też zależy od konkretnego produktu. Przy ich stosowaniu nie potrzebne są żadne dodatkowe akcesoria typu płyn do soczewek czy pojemnik. Oprócz osób początkujących i z wrażliwymi oczami, ten rodzaj soczewek polecany jest dla alergików (po uprzedniej konsultacji ze specjalistą, ponieważ niektóre alergie są przeciwwskazaniem ogólnym do noszenia soczewek) oraz osobom uprawiającym sporty mające kontakt z wodą. Jeśli chodzi o kontakt z wodą, nie musisz być zawodowym sportowcem, żeby nosić soczewki jednodniowe – to dobry pomysł na każdą aktywność związaną z wodą, np. na wakacje nad morzem czy jeziorem, kąpiel w jacuzzi, spędzanie czasu w saunie czy podczas treningu na basenie raz na dwa tygodnie. Soczewki jednodniowe w połączeniu z okularami pływackimi są po prostu dużo bezpieczniejszą opcją, bo dzięki nim zmniejszamy ryzyko chorób oczu wywołanych wirusami i bakteriami, które znajdują się w wodzie, a które mogą na dłużej zadomowić się na soczewce jeśli nie dopilnujemy odpowiedniej higieny. Soczewki jednodniowe są idealne na okazyjne wyjścia, więc jeśli jesteś osobą, która na co dzień nosi okulary, ale od czasu do czasu lubi wyjść gdzieś w soczewkach, ten rodzaj sprawdzi się do tego najlepiej. Fabryczne opakowanie soczewek ma zazwyczaj termin ważności nawet do 2 lat.
Soczewki miesięczne – dla kogo?
Soczewki miesięczne są soczewkami wielokrotnego użytku, a jedną parę można nosić przez miesiąc. Wyróżnia się soczewki miesięczne do noszenia w trybie dziennym i soczewki całodobowe, które można używać do 30 dni i nocy bez zdejmowania. Pomiędzy nimi plasują się soczewki dwutygodniowe, które często można nosić do 7 dni bez ściągania (jeśli producent dopuszcza noszenie w tzw. trybie przedłużonym). W każdym razie, soczewki miesięczne to zdecydowanie opcja dla osób, które noszą soczewki na co dzień, są aktywne w różnym stopniu i ta metoda korekcji wzroku jest dla nich wygodniejsza. Podobnie jak soczewki jednodniowe, soczewki miesięczne są produkowane dla osób z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością (soczewki sferyczne), astygmatyzmem (soczewki toryczne) i prezbiopią (soczewki progresywne) i są najtańszą opcją. Pakowane są zazwyczaj po 3 lub 6 sztuk i występują w przeróżnych wariantach, m.in. można znaleźć soczewki miesięczne przeznaczone dla osób pracujących przed komputerem (EyeLove Digital), które posiadają formuły chroniące oczy przed cyfrowym zmęczeniem. Natomiast osoby, które pracują w systemach zmianowych bądź ich godziny pracy nie są regularne, mogą sięgnąć właśnie po soczewki całodobowe, które są wyposażone w technologie zapewniające optymalne nawilżenie przez cały czas noszenia, dobrze przepuszczają tlen i można w nich spać oraz drzemać. Ta opcja powinna też sprawdzić się np. kierowcom.