Wady wzroku dotyczą całkiem sporej grupy społeczeństwa, więc w zasadzie zawód optometrysty powinien być dobrze znany. Natomiast tak naprawdę nie każdy wie, jaki jest zakres kompetencji osób specjalizujących się w dziedzinie optometrii. Większość osób mających problem ze wzrokiem zazwyczaj automatycznie kieruje się do okulisty i w zasadzie nie ma nic w tym złego, gdyż oni również zajmują się kompleksową opieką narządu wzroku.
W wielkim skrócie można by powiedzieć, że odróżniając zawód optometrysty od okulisty, zwraca się uwagę, że optometrysta nie zajmuje się leczeniem schorzeń oczu, typu zaćma czy jaskra. Natomiast poniższy artykuł powinien ułatwić wybór specjalisty poprzez wskazanie konkretnych czynności, którymi zajmują się optometryści.
Optometrysta w Krakowie: czym się zajmuje?
Tak jak czasami trudno znaleźć dobrego okulistę, tak i niekiedy trudno znaleźć dobrego optometryste w Krakowie. Także po czym rozpoznać fachowość i oddanie tej dziedzinie nauki - optometrii? Po pierwsze warto zwrócić uwagę na opinie o danym optometryście. Polecenia znajomych również mogą być bardzo przydatne. Poczta pantoflowa to najlepsza metoda skutecznego marketingu, ale równocześnie bardzo wiarygodnego. Warto szukać też osób z dużym doświadczeniem lub pytać się o nich w znanych i lubianych salonach optycznych.
No tak, ale co tak naprawdę wchodzi w zakres pracy optometrysty i czym się zajmuje? Otóż pierwszym charakterystycznym etapem podczas wizyty u optometrysty jest bardzo dokładny wywiad z pacjentem. Zawiera on całkiem sporą pulę pytań, które dotyczą stylu życia pacjenta, ale również pytania o pracę zawodową, jej charakter, a informacje o pracy przed komputerem na pewno będą bardzo istotne. Poza tym przeprowadzona ankieta ma za zadanie podpowiedzieć z jakim problemem boryka się pacjent i czy tak naprawdę będzie potrzebował okularów lub soczewek kontaktowych.
Optometrysta zajmuje się badaniem w zakresie refrakcji, ale także pomaga zdiagnozować problemy z narządem wzroku. Do tego celu wykorzystuje kilkuetapowe badania, wykonywane przy pomocy specjalistycznego sprzętu. Badanie to pozwoli określić wadę wzroku lub podejrzenie występowania konkretnego schorzenia, które w celu właściwego leczenia powinno być kierowane pod dalszą opiekę okulisty. Oprócz tego optometrysta podpowiada jak postępować, aby złagodzić lub poprawić jakość widzenia. Może również zalecić konkretne ćwiczenia, które wesprą prawidłową pracę gałek ocznych, ale także poprawią zdolność skupiania się na danym obiekcie.
Optometrysta bardzo często opracowuje konkretny plan, który kolejno przedstawia pacjentowi, zawierając m.in. zalecone ćwiczenia oraz ogólne zalecenia dotyczące dalszego leczenia.
Przy konieczności korzystania z okularów lub soczewek, pomoże dobrać ich rodzaj, który będzie najodpowiedniejszy oraz kompatybilny ze stylem życia pacjenta. Optometrysta udziela również wszelkich informacji, które miałyby wpłynąć na prawidłową eksploatacje akcesoriów potrzebnych do korekcji wad wzroku. Pomaga również w nauce zakładania soczewek kontaktowych, tak, aby robić to poprawnie bez szkody na ich jakości. Poza tym dobiera odpowiednie komponenty służące do pielęgnacji soczewek czy też okularów. Zwraca również uwagę na to czego unikać, aby przez długi okres czasu służyły pacjentowi.
Kto i kiedy powinien udać się do optometrysty?
Do optometrysty może udać się każdy, niezależnie od wieku. Natomiast niektórzy mogą mieć wątpliwości kiedy wybrać okulistę, a kiedy optometrystę. Zasada rozróżniająca owy wybór jest bardzo prosta. Kiedy pacjent zauważy, że ostrość jego widzenia znacznie się pogorszyła i prawdopodobnie będzie wymagała właściwej korekcji, ale nie towarzyszą temu żadne inne niepokojące objawy, które mogłyby świadczyć o konkretnej jednostce chorobowej, to wtedy warto udać się do optometrysty. Osoby, które spędzają wiele godzin przed komputerem, co może być powiązane z edukacją lub formą pracy zawodowej, również mogą skonsultować się z optometrystą, który podpowie im co robić, aby zachować wysoką jakość widzenia.