Nowoczesna klasyka we wnętrzach. Urządzamy łazienkę w stylu retro

Udostępnij:

W stylu retro z pewnością odnajdziemy klimat dawnych czasów. We wnętrzu urządzonym w ten sposób można poczuć jednocześnie ciepło, ale również szyk i elegancję. Inspiracji doszukiwać się można w salonach kąpielowych, pochodzących z przełomu XIX i XX wieku. Mocno widoczne różnice w statusie społecznym w ówczesnych czasach spowodowały, że dzisiaj łazienkę w stylu retro postrzegamy jako wnętrze z pałacowego dworu lub też wiejskiej chaty. W tych skrajnościach jest jednak pakiet łączących ich cech. Płytki w postarzanych i naturalnych barwach, złote wykończenia, drewniane meble i ozdobne uchwyty  - te elementy z pewnością spotkamy w przedwojennym wnętrzu.

Stylowe meble i ceramika 

To obowiązkowe wyposażenie każdej łazienki, które w znaczącym stopniu nadaje klimat całemu wnętrzu. W retro aranżacji dominującą rolę odgrywają stylizowane meble, podobny charakter w tym przypadku ma też ceramika łazienkowa. Zazwyczaj styl retro w łazience kojarzy się z wolnostojącą wanną o zaokrąglonych kształtach, dużą, ale zgrabną w swojej formie. W wersji mocno nawiązującej do minionej epoki będzie ona na giętych, rzeźbionych nóżkach. Jeżeli chcemy zaaranżować wnętrze w bardziej nowoczesnej interpretacji, zdecydujmy się na wannę wolnostojącą, jednak w wersji bez nóżek. W mniejszych łazienkach, w których brakuje miejsca na dużą wannę, może ją zastąpić prysznic bez brodzika, którego transparentna szklana ściana wykończona będzie złotym lub czarnym zdobieniem. Umywalka może być na postumencie lub też na szafce z drewnianym blatem, o metalowej konstrukcji. W przedwojennych łazienkach armatura łazienkowa była były w kolorze złotym lub miedzianym, cechowały się wyrazistymi zdobieniami. 

Jakie płytki na podłogę i ściany do retro łazienki? 

Bazowymi kolorami w retro stylu są stonowane i naturalne odcienie. Bardzo często wybierane są płytki w jasnych barwach na ścianę, które w nowoczesnym wydaniu mogą mieć połyskującą powierzchnię, natomiast w bardziej surowym imitować jasny szary beton. Na podłodze z kolei pojawia się kontrastowy dla ścian kolor, jasne odcienie łączy się z ciemnymi. Dobrze sprawdza się kolor inspirowany szarym kamieniem, jak Quenos. Płytki charakteryzują się gładką, ale matową powierzchnią, dzięki czemu blask powierzchni na ścianach zostaje stonowany. Chcąc wydzielić strefy w łazience, można dodatkowo zdecydować się na małe płytki o ornamentowych wzorach, które doskonale sprawdzają się do stworzenia efektownej obudowy wanny. Osoby lubiące kolory mogą zamienić jasne barwy na ścianach na bardziej pastelowe, które również bardzo dobrze współgrają z ciemną podłogą Quenos. Delikatne błękity oraz dodatek lekkiego różu sprawi, że całość nabierze bardziej przytulnego charakteru. 

Mała rzecz, duży efekt 

W stylu retro bardzo duże znaczenie mają dodatki, które szczególnie w nowoczesnej interpretacji przedwojennego wnętrza nadają mu dawnego klimatu. Szeroka rama lustra w złotym kolorze, uchwyty na ręczniki o rzeźbionym wykończeniu, wiklinowe koszyki na kosmetyki, dozowniki na mydło z połyskującym zdobieniem… - wszystko to sprawi, że łazienka będzie nie tylko urządzona w stylu retro, ale też będzie w niej czuć ducha minionej epoki. 

Artykuł sponsorowany

0 Komentarze

Socialmedia

Warte uwagi

Szybki wydruk ulotek w Krakowie? Gdzie i jak to...

W dzisiejszym dynamicznie rozwijającym się świecie, czas to pieniądz. W związku z tym, przedsiębiorcy i organizatorzy wydarzeń coraz częściej poszukują szybkich i efektywnych...

Pogoda w Krakowie