Wygodna, przytulna, kolorowa – taka właśnie jest jadalnia w stylu retro. A o stylu, jak wiadomo, decydują detale. Podpowiemy ci, na co zwrócić uwagę, by urządzić prawdziwą jadalnię w stylu retro.
Jadalnia w stylu retro – jak wygląda styl retro
Trochę babciny, ale nie do końca. Jeśli chcesz wiedzieć, na czym polega styl retro, usiądź wygodnie przed telewizorem i obejrzyj kilka filmów amerykańskich z przełomu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Wszechobecne pastele, zarówno na meblach, jak i dodatkach, duże stoły, miękkie, wygodne krzesła i obowiązkowe tapety na ścianach. W oknach, zamiast zasłon, mogą pojawić się rolety rzymskie wykończone falbanami. Nie lubisz takiego cukierkowatego stylu? Nie szkodzi. Styl retro to nie tylko przełom lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Przypomnij sobie (lub ponownie sięgnij po odpowiedni film), jak wyglądały polskie domy w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Ma być miękko, przytulnie i kolorowo. Wbrew pozorom moda na żółte fotele nie jest niczym nowym. Znały ją już nasze babcie. Nie zapomnij o zdjęciach w prostych ramkach ustawianych na regałach, komodach i parapetach.
Jadalnia w stylu retro – meble, którym nie możesz się oprzeć
W jadalni najważniejszy jest stół i krzesła. Klasyczny stół retro powinien być okrągły, ale nie musisz się sztywno trzymać dawnych reguł. W końcu to jadalnia w stylu retro, a nie jej wierna kopia. Jeśli wolisz, postaw kwadratowy lub prostokątny stół. Ważne, by wyglądał solidnie i trochę staro. Możesz go nawet postarzyć odpowiednią techniką.
Jeśli chodzi o krzesła, to masz dwie możliwości – wysokie i miękkie krzesła tapicerowane lub drewniane tzw. patyczaki, czyli twarde krzesła z ażurowymi oparciami. Dla wygody możesz położyć na nich całkiem nowoczesne poduszki przystosowane do mebli.
Prawdziwa jadalnia nie może się obejść bez kredensu, najlepiej oszklonego. Wyeksponujesz w nim zastawę stołową. Jeśli wolisz lub jeśli masz mało miejsca, zamiast szerokiego kredensu możesz wybrać wąską etażerkę.
Zwróć uwagę na kształt mebli. Styl retro nie lubi ostrych kantów i narożników. Wszystkie meble powinny mieć lekko zaokrąglone wykończenia. Kredens lub etażerka obowiązkowo powinny stać na nóżkach. To samo dotyczy sofy lub fotela, jeśli zechcesz je umieścić w jadalni.
Jadalnia w stylu retro – kolory z tamtych lat
Jak już zostało powiedziane wyżej, styl retro ma dwa oblicza. Pierwsze to delikatne pastele, a więc odcienie beżu, seledynu, mięty, błękitu i delikatnego różu. Najlepszym tłem dla nich jest biel i gołębia szarość. To te kolory powinny dominować na ścianach, jeśli decydujesz się na tę wersję stylu retro. Warto pamiętać o tapetach, najlepiej w geometryczne lub orientalne wzory, raczej delikatne.
Druga wersja stylu retro to mocno nasycone kolory, ciemne meble, żółte, zielone lub granatowe obicia, wyraźnie zaakcentowane dodatki. Styl retro nawiązujący do przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych wyraźnie lubuje się w intensywnych barwach. Tłem dla nich powinny być ściany lub tapety w odcieniach cytrynowej żółci. Jeśli zdecydujesz się na tapetę, to powinna mieć mocne, wyraziste i duże wzory. W tamtych czasach często malowano na ścianach wzorki specjalnymi wałkami, jednak tapeta będzie lepszym rozwiązaniem.
Jadalnia w stylu retro – dodatki z drugiej połowy ubiegłego wieku
O klimacie dawnych lat decydują dodatki. Na stole obowiązkowo powinien stanąć wazon na kwiaty. Najlepiej ceramiczny lub kryształowy, okrągły, pękaty. Na stołach królowały też obrusy bawełniane lub lniane, często haftowane ręcznie. To dobra pora, żeby przypomnieć sobie, na czym polegają robótki ręczne. A na ścianach? Portrety ślubne przodków to może jednak przesada, ale zdjęcia w stylowych ramach lub nowoczesne plakaty jak najbardziej możesz powiesić.
Artykuł sponsorowany