Uzależnienie od alkoholu - jak wybrać ośrodek odwykowy?

Udostępnij:

Przed rozpoczęciem leczenia uzależnień wybór odpowiedniego ośrodka odwykowego może być kluczowym krokiem. Placówka, którą wybierzesz, w dużym stopniu wpłynie na wynik leczenia. Ważne jest, aby wiedzieć, na co zwrócić uwagę przed wyborem ośrodka odwykowego.

Odwyk alkoholowy może być pomocny w pokonaniu uzależnienia. Wybór ośrodka odwykowego nie powinien być przypadkowy. Należy dokładnie zastanowić się, jaki typ placówki chcemy wybrać i na co zwrócić uwagę.

Dostępne są zarówno prywatne ośrodki uzależnień, jak i należące do Narodowego Funduszu Zdrowia ośrodki odwykowe.

Przed wyborem ośrodka odwykowego musimy wziąć pod uwagę takie czynniki jak rodzaje oferowanych terapii, lokalizacja, liczba specjalistów w placówce, cena, długość leczenia.

Ośrodek uzależnień - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Alkoholizm można skutecznie zwalczyć, poddając się leczeniu uzależnień w placówce odwykowej. Na szczególną uwagę zasługują terapie stacjonarne. Terapia stacjonarna, zwana również zamkniętą, podczas której pacjent pozostaje w ośrodku przez kilka tygodni, jest formą terapii stacjonarnej. Ten tryb leczenia pozwala pacjentowi całkowicie odizolować się od bodźców zewnętrznych. Skutkuje to większą skutecznością terapii. Najważniejsze jest, aby wybrać odpowiednią placówkę, która odpowiada konkretnym potrzebom pacjenta. Oto najbardziej kluczowe aspekty, które należy rozważyć przed wyborem ośrodka rehabilitacyjnego:

Prywatny ośrodek uzależnień czy na NFZ?

Po pierwsze, musisz zdecydować, czy pójdziesz do prywatnego ośrodka odwykowego, który jest płatny, czy do państwowej służby zdrowia. Jeśli wybierzesz leczenie uzależnień za pośrednictwem Narodowego Funduszu Zdrowia, nie poniesiesz żadnych kosztów za odwyk. Jednak, aby zostać przyjętym do placówki stacjonarnej, będziesz potrzebował ważnego skierowania od lekarza psychiatry. Ośrodki Narodowego Funduszu Zdrowia są często przepełnione, więc lista oczekujących na miejsce w jednym z nich może być długa. W prywatnym ośrodku rehabilitacyjnym pacjenci są zazwyczaj przyjmowani natychmiast.

Grupowa terapia odwykowa

Rodzaje terapii

Ośrodki leczenia uzależnień zapewniają różne formy terapii. Ważne jest, aby sprawdzić, czy ośrodek uzależnień, którym jesteś zainteresowany, oferuje zarówno terapię indywidualną, jak i grupową. Połączenie tych dwóch form terapii przyniesie najlepsze rezultaty. Ważne jest, aby wybrany przez Ciebie ośrodek terapii uzależnień oferował terapię ambulatoryjną jako kontynuację odwyku. Dobre ośrodki odwykowe zapewniają pomoc nie tylko osobie uzależnionej, ale także jej rodzinie w postaci poradnictwa, konsultacji rodzinnych, czy terapii dla DDA (Dorosłych Dzieci Alkoholików).

Lokalizacja i warunki pobytu

Dla pacjentów, którzy decydują się na terapię w oddziale dziennym, ważna jest lokalizacja ośrodka. Ważne jest, aby ośrodek leczenia uzależnień znajdował się w pobliżu domu pacjenta dla tych, którzy nie chcą zostawać na noc. Dzięki takiej lokalizacji pacjent będzie miał łatwy dostęp do ośrodka. Jednostki stacjonarne nie są tak daleko od domu, jeśli pacjent zdecyduje się tam na terapię. Dla niektórych pacjentów większa odległość może być korzystna, ponieważ pozwala na odizolowanie się od otoczenia i zachowanie większej anonimowości. Ponadto przy wyborze placówki ważne są ogólne warunki pobytu, takie jak standard pokoi, wyżywienie, oferta spędzania wolnego czasu itp.

Specjalistyczna kadra ośrodka

Ważne jest, aby przy wyborze ośrodka leczenia uzależnień zwrócić uwagę na kwalifikacje personelu, w tym terapeutów, psychologów i innego personelu, który będzie sprawował opiekę nad pacjentem. Wyniki terapii w dużej mierze zależą od poziomu wiedzy i pracy personelu. Kadra jest doskonale wyszkolona i ma doświadczenie w pracy z osobami uzależnionymi. Zapewnią oni kompleksową, profesjonalną pomoc potrzebującym.

Koszt terapii

Będziesz odpowiedzialny za płacenie za własną terapię w prywatnym ośrodku rehabilitacji narkotyków. Ważne jest, aby wiedzieć z góry, co będzie kosztować pobyt w prywatnym ośrodku odwykowym. Cena jest ważna, ale nie powinna być głównym czynnikiem przy wyborze ośrodka.

Długość leczenia

Warto również zapytać o okres leczenia. Możemy odrzucić dane miejsce, jeśli oferują terapię przez tydzień. Trzeba pamiętać, że alkoholizm jest problemem długotrwałym i powinien trwać kilka tygodni, a nawet miesięcy, w zależności od tego, jak poważny jest problem.

0 Komentarze

Socialmedia

Warte uwagi

Stroje na juwenalia - 7 odjazdowych pomysłów

​ Na Juwenalia każdego roku czekają wszyscy studenci, aby chociaż na chwilę oderwać się od atmosfery wykładów, ćwiczeń, kolokwiów i sesji. To jedyne w swoim rodzaju, wyjątkowe dni...

Pogoda w Krakowie