Czy ubezpieczyciele wymagają dodatkowych zabezpieczeń samochodów?

Udostępnij:

 

Wprawdzie liczba kradzieży samochodów w Polsce systematycznie spada, ale dalej dochodzi do ponad 9 tysięcy tego typu przestępstw rocznie. Złodzieje mają swoje upatrzone marki. Jeśli jesteś właścicielem samochodu niemieckiego lub japońskiego i mieszkasz w dużym mieście, to lepiej wykup AC od kradzieży, by spokojnie spać w nocy. Czy ubezpieczyciel może postawić Ci dodatkowe warunki? Gdzie powinieneś szukać informacji o obowiązkach związanych z AC? Jakie są najpopularniejsze zabezpieczenia samochodów? Tymi zagadnieniami skradniemy Ci trochę czasu, byś był doskonale przygotowany na wypadek kradzieży samochodu.

Autocasco wymaga zabezpieczenia samochodu

To dobrowolne ubezpieczenie pojazdu chroni kierowcę od jego błędów na drodze, ale także od szkód wyrządzonych przez siły przyrody i żywiołów. W przypadku kradzieży, czyli działań osób trzecich, ubezpieczyciele wymagają od właściciela pojazdu odpowiedniego zabezpieczenia pojazdu. O przykładowych zasadach towarzystw ubezpieczeniowych w kontekście autocasco przeczytasz na stronie: https://mubi.pl/poradniki/czy-sposob-zabezpieczenia-samochodu-ma-wplyw-na-odszkodowanie/.

Kierowca powinien zminimalizować ryzyko kradzieży samochodu i unikać sytuacji, w których zostanie oskarżony o rażące niedbalstwo. Wiąże się to nie tylko z zakupem i montażem odpowiednich zabezpieczeń, ale także z przestrzeganiem podstawowych zasad, takich jak zamykanie drzwi i okien przed pozostawieniem zaparkowanego samochodu.

Oto zachowania, które mogą być wzięte przez ubezpieczyciela za rażące niedbalstwo:

  • pozostawienie w pojeździe dokumentów i kluczyków,
  • parkowanie w miejscu niestrzeżonym bez aktywacji systemu antykradzieżowego,
  • brak troski o kluczyki, czyli trzymanie ich w miejscu dostępnym dla wielu osób - na stole w restauracji,
  • brak dbałości o wymianę zamków po kradzieży kluczyków.

Powyższe zachowania są oczywiste dla każdego rozsądnego właściciela pojazdu. Ubezpieczyciele wspominają o nich, ponieważ ubezpieczenie autocasco nie ma być złotym rozwiązaniem na każdą kradzież. Jeśli kierowca nie zamierza przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, to nie powinien liczyć na odszkodowanie za utratę pojazdu. Doskonale ilustruje to znane powiedzenie: “Okazja czyni złodzieja”! 

Wymagania ubezpieczycieli

Przed wykupieniem polisy autocasco na wypadek kradzieży pojazdu, warto zapoznać się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. To w nich znajdziesz zasady i wytyczne dotyczące ubezpieczenia, a także wyłączenia i ograniczenia.

Ubezpieczyciela będzie interesować nie tylko rodzaj zabezpieczenia, ale także jego montaż oraz sposób korzystania przez kierowcę. Sama instalacja urządzeń i systemów antykradzieżowych może nie wystarczyć do otrzymania odszkodowania, jeśli nie będą one włączane po wyjściu z pojazdu. 

Niektórzy ubezpieczyciele warunkują potrzebę montażu zabezpieczeń od wartości pojazdu. Zdarza się, że im droższy samochód, tym większa liczba systemów antywłamaniowych jest w nim wymagana, by go ubezpieczyć od kradzieży.

Urządzenia zabezpieczającego przed kradzieżą

Nie jest to wyszukany opis, ale najbardziej ogólna definicja mówi, że urządzenie przeciwkradzieżowe, to urządzenie, które ma zabezpieczać samochód przed kradzieżą. Banalne? Owszem, ale jest jedno “ale”… musi być ono zaakceptowane przez ubezpieczyciela. Nawet jak jakiś nadgorliwy kierowca owinie kierownicę stalowym łańcuchem z wielką kłódką, to raczej nie zostanie to uznane przez TU za atestowany system antykradzieżowy. 

Bardziej rozszerzone wyjaśnienie mówi, że urządzenie zabezpieczające pojazd przed kradzieżą:

  • to mechaniczny lub elektroniczny system chroniący przed kradzieżą,
  • jest wymagane do podpisania umowy autocasco lub ubezpieczenia przeciwkradzieżowego,
  • zamontowane zostało przez autoryzowaną stację obsługi lub montowane jest fabrycznie. 

Jakie więc urządzenia i systemy zakładane bądź instalowane są w samochodach? To przede wszystkim klasyczny autoalarm, który w razie kradzieży włącza światła i wydaje dźwięki. Drugim bardzo popularnym zabezpieczeniem jest immobilizer, który jest elektronicznym szyfrem, który w razie błędnego podania blokuje wtrysk paliwa, zapłon i rozrusznik.

Obecnie w samochodzie łatwo zamontować także lokalizator GPS czy monitoring radiowy. Z kolei fizycznie można zablokować kierownicę lub drążek zmiany biegów. 

Ubezpieczenie autocasco a podanie błędnych informacji

Co się stanie, jeśli właściciel pojazdu podczas podpisywania umowy ubezpieczenia AC samochodu wprowadzi ubezpieczyciela w błąd lub zatai informacje?

- Od rodzaju i ilości zamontowanych zabezpieczeń zależy wysokość składki ubezpieczeniowej. Jeśli podczas zbierania informacji właściciel pojazdu zawyży liczbę urządzeń zabezpieczających w swoim pojeździe, to w razie kradzieży ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania i dokonać rekalkulacji składki - wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor z mubi.pl.

Również kluczyki traktowane są jako zabezpieczenie pojazdu. Dlatego ubezpieczyciel pyta o nie przed podpisaniem umowy. W razie kradzieży jednego z nich należy to jak najszybciej zgłosić do TU, który zdecyduje o dalszych krokach - najpewniej będzie to wymiana zamków w pojeździe. 

Artykuł partnera

0 Komentarze

Socialmedia

Warte uwagi

Najpopularniejsze zabiegi medycyny i chirurgii...

Dążenie do pięknego wyglądu i zdrowego ciała towarzyszy ludzkości od czasów starożytnych. Dawniej nie było to jednak tak proste jak dziś, kiedy to jesteśmy świadkami ogromnego postępu w...

Pogoda w Krakowie