Skuteczne pranie foteli samochodowych i mebli tapicerowanych

Udostępnij:

Wiele osób przywiązuje się do swoich samochodów. Dbają o to, aby były czyste oraz zadbane. Czasami ciężko utrzymać taki stan, ponieważ tapicerki samochodowe narażone są na wiele różnych czynników, które mogą powodować plamy oraz przetarcia. Znacznie pogarsza to walory estetyczne pojazdu.

Są również tacy, którzy o samochód dbają wyłącznie z zewnątrz. Zapominają całkowicie o tym, że fotele i środek również wymagają odpowiedniej ilości uwagi. W konsekwencji dochodzi do sytuacji, w których to właśnie samochód z zewnątrz prezentuje się bardzo dobrze, a w środku wręcz odstrasza.

Jak czyścić fotele samochodowe?

Nie ma jednej skutecznej metody na pielęgnację samochodu. Nie każdy jest na tyle dużym miłośnikiem motoryzacji, aby spędzać kilka godzin na polerowaniu swojego pojazdu. Znaczna większość traktuje swoje auta wyłącznie jako środek transportu, o który należy sporadycznie zadbać. Sytuacja może jednak się drastycznie zmienić w momencie, gdy w środku samochody zacznie bardzo nieprzyjemnie pachnieć. W takim przypadku warto zamówić pranie foteli w profsjonalnej firmie.

Takie sytuacje bardzo często mają miejsce w przypadku zaniedbanych wnętrz. Kierowcy, skupiając się na myciu zewnętrznej części samochodu, zapominają o tym, że to właśnie tkaniny są niesamowicie delikatne i podatne na brud. Mogą one stanowić siedlisko dla drobnoustrojów, które nie tylko wydzielają nie przyjemny zapach, ale również wpływają negatywnie na nasze zdrowie.

Wśród nich znajdują się roztocza. Te mikroskopijne organizmy są popularnym alergenem. Powodują objawy takie jak kaszel, katar, ból głowy, a nawet ogólne gorsze samopoczucie. Jeżeli jesteś alergikiem i spędzasz w samochodzie jakąś część swojego dnia, to jesteś narażony na ich działanie. W jaki sposób się ich pozbyć? Samodzielnie będzie to bardzo trudne. Ogólnodostępne środki czystości bardzo często nie dają sobie rady z podobnymi wyzwaniami.

Rozwiązaniem jest profesjonalne czyszczenie foteli samochodowych. Specjaliści wykorzystują w tym celu zaawansowane urządzenia piorące oraz profesjonalne środki czystości. Bardzo ważnym czynnikiem, który wpływa na skuteczność procesu, jest dobranie detergentów bezpośrednio pod konkretny rodzaj tkaniny.

Dlaczego jest to, aż tak bardzo istotne? Ponieważ niektóre tkaniny są bardzo delikatne. Oznacza to, że zastosowanie mocniejszych środków czystości może spowodować powstanie mikroskopijnych uszkodzeń, które znacznie osłabią strukturę materiału. W skrajnych sytuacjach może prowadzić to również do powstawania niewielkich przebarwień. Takich uszkodzeń nie będzie już można odwrócić.

Fachowe pranie tapicerki samochodowej — przebieg procesu

Pranie tapicerki jest zadaniem wymagającym. Specjalistyczna usługa zawsze przeprowadzana jest przez osobę, która posiada odpowiednie umiejętności oraz wiedzę, z zakresu materiałów oraz chemii. Jeżeli taki proces przeprowadzałaby osoba bez koniecznego doświadczenia, to efekt byłby niezadowalający. Co więcej, naraziłoby to tkaninę na uszkodzenie. Samo pranie składa się z kilku kroków:

1. Przygotowanie — specjalista zabezpiecza wszystkie elementy samochodu, które tego wymagają. Podczas tego kroku zapoznaje się również z rodzajem tapicerki. Sprawdza, jaki to jest materiał, a następnie na tej podstawie dobiera właściwy środek piorący.

2. Odkurzanie — niesamowicie istotnym krokiem jest odkurzanie. Pozwala ono wyeliminować zanieczyszczenia, które mają ostre krawędzie. Zaliczyć możemy do nich piasek lub okruszki. Są to szczególnie niebezpieczne dla tkaniny zabrudzenia, ponieważ przyspieszają proces przecierania się materiału.

3. Odplamianie — w niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie odplamiacza. To środek o bardzo intensywnym działaniu, który nanoszony jest wyłącznie na powierzchnię plamy. W większości przypadków pozwalają one na usunięcie bardziej uporczywych zanieczyszczeń. 

4. Zasadnicze pranie — wcześniej dobrany środek czystości jest rozprowadzany po całej powierzchni tkaniny. Wnika on głęboko w strukturę materiału i rozpuszcza gromadzący się tam brud. W ten sposób umożliwia wybawienie go. Przy pomocy specjalnych urządzeń profesjonaliści odsysają wilgoć oraz brud wraz z mydlinami.

Proces najlepiej regularnie powtarzać. Częstotliwość zależy od tego, na jakim poziomie czystości Ci zależy. Duże znaczenie ma również to, w jaki sposób traktujesz swoje tapicerki samochodowe. Jeżeli przewozisz brudne narzędzia lub zwierzęta domowe, to będzie ona wymagała częstszej pielęgnacji. Regularne pranie profesjonalnymi metodami pozwala wypracować warstwę ochronną, która zabezpiecza na jakiś czas materiał przed promieniowaniem UV.

Artykuł partnera

0 Komentarze

Socialmedia

Warte uwagi

Aranżacja wnętrz - Luksusowy salon w 3 krokach

​Luksusowy salon – trzy zasady aranżacji Luksusowe wnętrze salonu to nie lada gratka dla designera. Urządzając salon można sobie pozwolić na nieco luksusu, nutę przepychu i...

Pogoda w Krakowie