Polskie Koleje Linowe to spółka, która w roku 2013 została sprywatyzowana i trafiła w ręce prywatnych inwestorów. Dotychczas należała do PKP; własnością spółki jest między innymi słynna kolejka linowa na Kasprowy Wierch. Całość sprzedano za kwotę 215 milionów złotych. Spółka znalazła się w rękach zagranicznej spółki, oficjalnie zarejestrowanej w Luksemburgu. Obecna partia rządząca, która wówczas była jeszcze w opozycji, otwarcie mówiła że przekazanie kolejki na Kasprowy Wierch w obce ręce to poważny błąd. Problem ten poruszany był jeszcze w czasie kampanii wyborczej 2015 roku, kiedy to zapowiadano otwarcie powrót kolejki pod polski zarząd.

Po wygranych przez PiS wyborach sprawa rzeczywiście ruszyła z miejsca. Politycy partii rządzącej zaczęli sprawdzać, czy istnieje jakakolwiek legalna możliwość unieważnienia wcześniejszej transakcji i odzyskania spółki. Sam minister Adamczyk otwarcie deklaruje, że jego celem jest wspieranie działań mających doprowadzić do powrotu kolejki pod polską kontrolę. W planach przewiduje się albo przejęcie kolejki przez rząd, albo lokalny samorząd. Pojawiły się już pierwsze informacje o tym, że nowy właściciel Polskich Kolei Liniowych prowadzi negocjacje z Polskim Funduszem Rozwojowym w sprawie odsprzedania spółki z powrotem w polskie ręce.

kolejka na Kasprowy Wierch

Nieoficjalnie mówi się o kwocie 500 milionów złotych, na którą spółka została wyceniona obecnie.Matthew Strassberg, jeden z przedstawicieli funduszu Mid Europa który wszedł w posiadanie PKL oficjalnie podziękował lokalnemu samorządowi i okolicznym gminom za owocną współpracę we wdrażaniu nowych rozwiązań i technologii. Stwierdził, że strategią funduszu było ciągłe poszerzanie oferty i podnoszenie jakości świadczonych usług. Miało to podnieść ogólny poziom turystyki w regionie i przyciągnąć do niego nowych gości.

Również władze Polskich Kolei Linowych nie szczędziły słów uznania pod adresem funduszu Mid Europa. Janusz Ryś, prezes spółki, oficjalnie podziękował przedstawicielom funduszu za owocną współpracę oraz nieustanne wspieranie spółki w rozwoju i świadczeniu usług o coraz wyższej jakości. Jednocześnie stwierdził, że z wielkim optymizmem spogląda na współpracę z nowym właścicielem, Polskim Funduszem Rozwojowym.Polskie Koleje Linowe to spora spółka, której działalność nie ogranicza się wyłącznie do kolejki na Kasprowy Wierch. Spółka powstała krótko przed II wojną światową, a dziś jest czołowym operatorem kolei linowych i wyciągów narciarskich w Polsce. Posiada kilka punktów na terenie Tatr, w których świadczy szeroki wachlarz usług turystyczno - rekreacyjnych..

0 Komentarze

Socialmedia

Warte uwagi

Skuteczne pranie foteli samochodowych i mebli...

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak skutecznie oczyścić swoje fotele samochodowe lub meble tapicerowane? Regularne czyszczenie i pranie tkanin tapicerki jest nie tylko ważne dla estetyki, ale...

Pogoda w Krakowie