Czym kierować się podczas wyboru materaca gimnastycznego do ćwiczeń?

Udostępnij:

Czym kierować się podczas wyboru materaca gimnastycznego do ćwiczeń? 

Sport to dla wielu odskocznia, sposób na wyładowanie negatywnych emocji, jak również dbanie o własne zdrowie oraz kondycję fizyczną. Istnieje wiele dyscyplin, które stają się naszymi ulubionymi. Jednak bez względu na wybór, treningi powinny być przede wszystkim całkowicie bezpieczne. Dla wielu rodzajów ćwiczeń konieczne jest wyposażenie się w materac gimnastyczny. Czym kierować się podczas jego wyboru? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych porad? Zaczynamy!. 

Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru materaca do ćwiczeń? 

Aby zapewnić sobie maksymalny komfort oraz przede wszystkim bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczeń, materac gimnastyczny musi charakteryzować się najwyższą jakością. Na jakie jego cechy warto zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim na jego grubość ( 5-10 cm) oraz rozmiar. To od tych dwóch parametrów zależy wygoda i swobodne wykonywanie różnych akrobacji, figur czy chwytów w sztukach walki. Wybierając materac musimy także dobrać indywidualnie do naszych oczekiwań jego twardość. Ważny jest także materiał, z którego wykonano materac do ćwiczeń oraz rodzaj jego wypełnienia. 

Idealny materac do ćwiczeń - postaw na jakość i komfort 

Wybierając materac gimnastyczny do ćwiczeń warto, by był składany. To sprawia, że jego przechowywanie czy w razie konieczności transport, jest o wiele bardziej komfortowy i prostszy. Takie dyscypliny sportowe jak np. judo, karate czy joga, koniecznie muszą być uzupełnione dobrej klasy materacem. Najczęściej materac do ćwiczeń wykonywany jest ze skóry syntetycznej bądź z plawilu - ten drugi jest o wiele bardziej wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Ćwicząc na materacu ze skóry syntetycznej warto pamiętać, że nie powinniśmy użytkować go w obuwiu. 

Najlepsze wypełnienie materacy gimnastycznych do ćwiczeń stanowi pianka poliuretanowa wtórnie spieniona. Takie wypełnienie niezależnie od obciążeń treningowych pozwoli na doskonałą amortyzację i uchroni przed kontuzjami.  Co więcej, taki rodzaj wypełnienia będzie odporny na zbijanie oraz różnorodne odkształcenia. 

Twardość i rozmiar materaca do ćwiczeń

O twardości materaca gimnastycznego decyduje przede wszystkim rodzaj ćwiczeń, jakie będziemy na nim wykonywać. Dla dzieci i codziennych ćwiczeń warto wybrać miękki materac, który zapewni maksymalne bezpieczeństwo treningu. Materac twardy będzie rozwiązaniem idealnym do sztuk walki bądź innych dyscyplin sportowych, które wymagają stabilności podłoża. 

Standard w jakim wykonywane są materace to rozmiar 200 x 120 cm, który jest zazwyczaj wystarczający. Jeśli jednak nasze treningi wymagają większej zabezpieczonej powierzchni, wówczas najlepiej połączyć kilka materacy ze sobą przy użyciu rzepów wszytych w boki materaca do ćwiczeń. 

Uprawianie różnorodnych dyscyplin sportowych to piękna i rozwijająca pasja. Należy jednak przede wszystkim pamiętać o własnym bezpieczeństwie, a materac do ćwiczeń perfekcyjnie uchroni nas od niechcianych kontuzji. 

Artykuł partnera

0 Komentarze

Socialmedia

Warte uwagi

Najpopularniejsze akcesoria do szaf

​ Szafa na wymiar to jeden z najważniejszych i najbardziej spersonalizowanych mebli w domu. Dobrze zaprojektowana i zagospodarowana pozwoli na maksymalne wykorzystanie jej przestrzeni i wygodne...

Pogoda w Krakowie