We współczesnym świecie, pełnym obowiązków i wyzwań, często brakuje nam czasu na zadbanie o zdrowie psychiczne. Jeśli zauważasz, że emocje Cię przytłaczają, jesteś przygnębiony, a codzienne zadania stają się zbyt dużym obciążeniem, warto pomyśleć o wsparciu psychologicznym. Jedną z dostępnych opcji jest psychoterapia online. Jak przebiega terapia bez wychodzenia z domu i jak przygotować się do sesji za pośrednictwem internetu?
Praca z psychologiem w formie online - terapia dla każdego?
Pierwsza sesja terapii online w większości przypadków wygląda podobnie. Psychoterapeuta poprosi Cię o wypełnienie formularza lub przeprowadzi wywiad, który pozwoli zebrać podstawowe informacje o twoim stanie emocjonalnym oraz powody, dla których zdecydowałeś się na terapię. Podczas pierwszej sesji psycholog omówi z Tobą cele terapii, wyjaśni swoje podejście do pracy i ustali harmonogram spotkań. Terapia poznawczo-behawioralna online, terapia DDA czy terapia zaburzeń depresyjnych - bez względu, jak będzie wyglądała praca z psychologiem, w każdym przypadku liczy się szczerość i pełna otwartość na proces terapeutyczny.
Wideokonferencja, a może terapia tekstowa?
Psychoterapeuta online może proponować różne formy komunikacji dostosowane do twoich potrzeb. Skuteczność terapii nie zależy od tego, czy sesje odbywają się osobiście czy online. Zdarza się, że niektórzy psychologowie dopuszczają prowadzenie sesji tekstowych. Na czym to polega? Zastosowanie takiej formy pomocy psychologicznej nie jest oczywiście rekomendowane przez dłuższy czas. W większości przypadków ma postać interwencyjną, np. gdy pacjent ma silną fobię społeczną. Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, ale nie jesteś gotowy na skorzystanie z psychoterapii online w formule wideokonferencji, wymiana wiadomości na komunikatorze może być dobrym sposobem na przełamanie oporów.
Anonimowość a psychoterapia online
Wiele osób uważa, że psychoterapia online daje większą anonimowoś. Pomimo że terapia odbywa się zgodnie z zasadami sztuki, to Ty masz pełną kontrolę nad sesją. Psycholog online jest po drugiej stronie ekranu, a przez to, że nie ma bezpośredniej interakcji twarzą w twarz, możesz czuć się bardziej komfortowo i chronić swoją prywatność. Sesja u psychoterapeuty online odbywa się wygodnym i bezpiecznym otoczeniu. Z badań naukowych wynika natomiast, że jest tak samo skuteczna jak tradycyjne formy wsparcia psychologicznego. Jedyne różnice to wygoda oraz oszczędność czasu i pieniędzy. Pamiętaj, że skuteczność psychoterapii online zależy w dużej mierze od Twojego nastawienia.
Jeśli zastanawiasz się, czy terapia online jest dla ciebie, warto umówić się na pojedynczą sesję i przekonać się na własnej skórze, jak wiele możesz zyskać, konsultując swoje problemy z kompetentnym i pomocnym specjalistą. Terapia psychologiczna może całkowicie odmienić Twoje myślenie o życiu, emocjach i zaszłych wydarzeniach. Być może zyskasz siłę na walkę z przeciwnościami i zechcesz zajrzeć w głąb siebie.
Artykuł partnera