Stomatolog w Krakowie. Jak wybrać dobrego specjalistę?

Udostępnij:

Choć wiele się zmienia, a medycyna nieustannie notuje postęp, gdy mówimy o wizycie w gabinecie stomatologicznym, niemal zawsze mówimy o niej z pewnymi obawami. Trudno się temu dziwić. Jakaś część nas ma świadomość tego, że powodów do obaw jest mniej niż kiedykolwiek wcześniej. Nie da się jednak ukryć, że wspomnienia pierwszych wizyt, do których dochodziło zwykle w dzieciństwie, nie zachęcają do ponowienia tego doświadczenia. W powszechnej świadomości gabinet stomatologiczny nadal kojarzy się przede wszystkim z bolesnością zabiegów. Nic więc dziwnego, że wiele osób niechętnie siada w fotelu stomatologicznym.

Co ciekawe, osoby, które unikają wizyty i starają się odwlec ją w czasie, przeważnie same są świadome tego, że popełniają poważny błąd. Powiedzenie mówiące o tym, że zapobieganie jest lepsze niż leczenie, nie wzięło się znikąd. Dobrze jest więc pamiętać, że z obawami najlepiej jest walczyć. Walka ta, niewątpliwie, okaże się skuteczniejsza, jeśli uda nam się odnaleźć dentystę, którego będziemy w stanie obdarzyć zaufaniem. Oczywiście, odpowiedź na pytanie o to, jak wybrać dobrego stomatologa, nie należy do najłatwiejszych, stąd też konieczne jest przeanalizowanie szeregu kwestii. Okazuje się przy tym, że argument cenowy, przytaczany przecież tak często, wcale nie jest tym, którego znaczenie jest kluczowe. Nie da się go ignorować, coraz częściej jednak możemy usłyszeć, że lepiej jest zapłacić nieco więcej za wizytę, jeśli da nam to pewność nawiązania współpracy ze specjalistą, który rzeczywiście będzie w stanie pomóc nam i naszym zębom. Nie mnij ważny okazuje się też sprzęt, z jakim mamy do czynienia w gabinecie, bo jego jakość może znacząco wpływać na jakość samego leczenia. Na co jeszcze powinniśmy zwracać uwagę?

Specjalizacja i jej znaczenie

Osoby, które zastanawiają się nad tym, jaki stomatolog pomoże im najbardziej, często są pytane w pierwszej kolejności o to, na czym polegają ich problemy z uzębieniem. Pytanie to ma fundamentalne znaczenie. Podobnie, jak ma to miejsce w innych dziedzinach wiedzy, również w przypadku stomatologii można mówić o tak dużej złożoności, że dziś nie sposób już opanować wszystkich aspektów. Nadal nie brakuje stomatologów przekonujących pacjentów, że nie ma takiego wyzwania, z którym sobie nie poradzą. Warto jednak podchodzić do tego rodzaju deklaracji z daleko posuniętą rezerwą, bo może się okazać, że mają one znacznie mniej wspólnego ze stanem faktycznym niż moglibyśmy się tego spodziewać.

Jeśli więc chcemy zabrać na pierwszą wizytę dziecko, najlepszym specjalistą okaże się pedodonta, endodonta stanie się zaś nieocenionym wsparciem, gdy szukamy sposobu na pozbycie się zaawansowanej próchnicy i obawiamy się, że konieczne będzie leczenie kanałowe. Ortodonta to specjalista zawodowo zajmujący się niwelowaniem wad zgryzu, a protetyk pomaga osobom, które chcą zatuszować braki w uzębieniu poprzez założenie protezy. Dobrze jest też mieć świadomość tego, że odpowiedzialny stomatolog może ocenić, że nasz problem jest na tyle złożony, że przerasta jego zakres wiedzy. Przeważnie taka osoba podpowiada, do jakiego specjalisty należy się zwrócić chcąc go rozwiązać.

Dentysta „z ludzką twarzą”

Od stomatologa oczekuje się przede wszystkim tego, że będzie dobrym specjalistą, trudno jednak nie zgodzić się z tym, że wysoko cenione jest także „ludzkie podejście” do pacjenta. Trudno czuć się komfortowo w towarzystwie osoby, która nie tylko nie jest w stanie uspokoić wystraszonego pacjenta, ale do tego próbuje krzykiem wymusić na nim określone zachowania. Takie podejście dziś jest już niedopuszczalne. Nawet najlepszy fachowiec nie może sobie na nie pozwolić mając świadomość, że będzie w ten sposób skutecznie zniechęcał swojego pacjenta do kolejnych wizyt. Dobrym dentystą jest więc przede wszystkim ten, który ma cierpliwość do pacjentów i dla którego ważny jest nie tylko stan ich zębów, ale również samopoczucie. Jeśli jego nastawienie będzie pozytywne, samo siedzenie na fotelu stomatologicznym również nie będzie koszmarem nawet, jeśli pacjent pojawi się w gabinecie pełen niepokoju.

Cenne umiejętności

Jeśli zależy nam na profesjonalnych usługach, powinniśmy skupiać się przede wszystkim na ofertach kierowanych do nas przez lekarzy, którzy mogą się pochwalić wieloletnim doświadczeniem. Oczywiście, nie oznacza to, że nie powinno się dawać szansy młodym fachowcom, nigdy nie można jednak zapominać o tym, jak ważne są umiejętności. Mając to wszystko na uwadze trudno nie zgodzić się i z tym, że stomatolog „z polecenia” zawsze ma przewagę nad innymi specjalistami. Warto popytać więc znajomych, gdzie leczą żeby i jak oceniają jakość usług. My osobiście polecamy zapoznać się ze sprawdzonym ofertą stomatologiczną na https://cdcstomatologia.pl/.

0 Komentarze

Socialmedia

Warte uwagi

Pomoc zakładu pogrzebowego

Opłacenie pogrzebu lub zorganizowanie testamentu może być stresujące, ale nie musi. Jesteśmy tutaj, aby pomóc Ci we wszystkim, co musisz wiedzieć o organizowaniu usług pogrzebowych w...

Pogoda w Krakowie