Rynek nieruchomości w Krakowie. Czy warto tu zamieszkać?

Udostępnij:

Kraków to nie tylko zabytkowe miasto z ogromną rzeszą turystów. Stolica Małopolski rozwija się w dynamiczny sposób, oferuje szeroką ofertę miejsc pracy w wielu branżach oraz może poszczycić się prężnie działającym ośrodkiem akademickim. Czy warto zamieszkać na stałe w Krakowie i kupić tu nowe mieszkanie? Sprawdzamy, co oferuje krakowski rynek nieruchomości.

Krakowianie nie mogą narzekać na brak atrakcji proponowanych przez licznie działające instytucje kultury czy sportu, które ożywiają życie towarzyskie wielu mieszkańców. Zróżnicowany rynek zawodowy jest także jednym z ogromnych atutów tego miasta. W lipcu 2021 r. stopa bezrobocia wyniosła zaledwie 3,2%[1]. Tak niski wskaźnik wynika m.in. z szerokiej gamy ofert zarówno w polskich, lokalnych firmach, jak i międzynarodowych korporacjach. Wśród innych zalet miasta warto wymienić także: bogatą sieć szkół i uniwersytetów z kompetentną kadrą nauczycielską, doskonałe do rekreacji zielone tereny i parki w każdej dzielnicy, rozbudowaną komunikację miejską, korzystne usytuowanie w pobliżu dwóch lotnisk (Kraków-Balice, Katowice-Pyrzowice) oraz bliskość Tatr. Nie trzeba wyjeżdżać poza granice miasta, aby choć przez chwile obcować z przyrodą. Wśród wielu miejsc na uwagę zasługują, m.in. Błonie z trasami dla rowerzystów i rolkarzy, Kopiec Kościuszki, bulwary wiślane czy nowopowstałe krakowskie Malediwy – urokliwe stawy z pomostem i plażą.

Sprzedaż mieszkań – jak obecnie kształtuje się rynek nieruchomości?

W Krakowie, w drugim mieście w Polsce pod względem liczby mieszkańców, każdy znajdzie lokum zgodne ze swoimi preferencjami. Od kawalerek, przez lokale z rynku wtórnego wybudowane w blokach z wielkiej płyty, przez mieszkania 3 pokojowe od deweloperów aż po luksusowe apartamenty w odnowionych, zabytkowych kamienicach. Przy ostatecznym wyborze niewątpliwie wpływ ma cena, oferowany standard, jak i, oczywiście, lokalizacja. Wysokie zainteresowanie inwestorów i kupujących przejawia się w stale powiększającej się ofercie mieszkań na sprzedaż. Kraków, tak jak inne największe polskie miasta rozbudowuje się w szybkim tempie. Nowe inwestycje realizowane są praktycznie w każdej dzielnicy

Mieszkania na sprzedaż. Kraków ma wiele do zaoferowania

Eksperci finansowi zgodnie przyznają, że zakup własnego M w celach inwestycyjnych właśnie teraz stanowi najlepszy wybór. Co więcej, w Krakowie nie brakuje chętnych na wynajem, m.in. studentów, którzy przed rozpoczęciem roku akademickiego szukają lokali w dobrej lokalizacji.

Wysokie zainteresowanie klientów szukających mieszkania w Krakowie to stały trend, który obserwujemy już od kilka lat. Jednak w ostatnim czasie jeszcze się nasilił. Z roku na rok przybywa atrakcyjnych miejsc pracy dla pracowników z wielu branż, co wpływa także na powiększenie się liczby mieszkańców w Krakowie. Nie bez znaczenia pozostaje także bardzo zróżnicowana oferta kulturalna i sportowa. Od kilku lat władze miasta aktywnie działają na rzecz poprawy jakości powietrza, co daje już pierwsze efekty – wyjaśnia Łukasz Tekieli, dyrektor ds. sprzedaży w Murapol SA.

Wysoki popyt na lokale sprawia, że idealnie sprawdzają się tutaj wieloetapowe inwestycje deweloperów, np. Murapol Parki Krakowa. Ten projekt mieszkaniowy powstaje w dzielnicy Prądnik Biały, w dynamicznie rozwijającej się części miasta, zyskując uznanie także wśród osób zainteresowanych kupnem swojego M. Jak podaje portal rynekpierwotny.pl, wspomniana inwestycja w sierpniu 2021 r. była w czołówce wyszukiwań internautów wśród krakowskich ofert nieruchomościowych[2].  

Mieszkańcy cenią Prądnik Biały za dogodne skomunikowanie z centrum, a także za zielone tereny oraz spokojną okolicę. Życie kulturalne dzielnicy toczy się głównie w pobliskim Dworku Białoprądnickim z szeroką ofertą aktywności. Dobrze rozwinięta infrastruktura sprawia, że zarówno rodziny z dziećmi, jak i studenci czy seniorzy chętnie wybierają tę lokalizację.

[1] https://krakow.stat.gov.pl/

[2] https://www.facebook.com/mieszkanioweinspiracje

Artykuł partnera

0 Komentarze

Socialmedia

Warte uwagi

Kraków wprowadzi wypożyczalnię rowerów IV...

Kraków wprowadza w tym roku na dużą skalę system miejskich wypożyczalni rowerów, składający się z 1,5 tys. jednośladów i 150 stacji rozlokowanych na terenie miasta...

Pogoda w Krakowie